V okviru projekta »Mednarodno sodelovanje – gore in literatura«, Mestne občine Ljubljana, smo 40 učenk in učencev naše šole odpeljali v italijanske Dolomite. Naš cilj je bil tritisočak Piz Boe. Ker je za tak podvig potrebno nekaj kondicije, smo udeležence izbrali izmed najbolj aktivnimi v gorniškem krožku. Priključilo se nam je tudi nekaj udeležencev izleta PD Ljubljana Matica. Izpred šole smo se zapeljali v Italijo vse do prelaza Fedaia (2057 m) ob istoimenskem jezeru tik pod Marmolado, ki je s 3343 m najvišji vrh Dolomitov. Za aklimatizacijsko turo smo se v uri in pol prebili skozi ogromen trop ovc in se vzpeli na prelaz Porto Vescovo (2478 m), kjer stoji moderna »Lojzetova« koča. Žal se je vreme hitro slabšalo in z razgledom na Piz Boe ni bilo nič. Po počitku smo hitro sestopili nazaj do izhodišča in ujeli naš avtobus še pred dežjem. Prespali smo v hotelu Alpe v bližnjem kraju Canazei. Naslednje jutro smo se v jasnem vremenu zapeljali na prelaz Pordoi (2222 m) in se z gondolsko žičnico povzpeli na Sass Pordoi (2950 m). Kot bi mignil smo bili višje od Triglava. Pot nas je nato vodila sprva navzdol do koče Pordoi (2848 m) in nato po zložni, mestoma pa strmi in celo z jeklenicami zavarovani poti, navzgor na vrh Piz Boe. Tam smo imeli kar eno uro počitka, okrepčali smo se, občudovali razglede in fotografirali. Vsi, ki so bili prvič nad 3000 m, so bili deležni netradicionalnega gorskega krsta (namesto treh so dobili po zadnji plati le en udarec z vrvjo). Sestopili smo na drugo stran proti koči Boe in nato obšli goro ter prišli nazaj do koče Pordoi. Še malo gor peš in dol z žičnico, pa smo se že vozili nazaj domov z avtobusom. Otroci (in tudi vsi ostali) so bili z doživetjem zelo zadovoljni in ponosni nase in na opravljeno turo. Da pa ne bo ostalo le pri športu, so na avtobusu poslušali gorniško novelo Vladimirja Bartola o različnih pogledih na udejstvovanje v gorah in varnosti. Po izletu bodo učenci na to temo napisali spis ali esej, mlajši pa lahko tudi kaj narišejo. Za izvedbo se zahvaljujemo tudi MOL in TD Zadvor ter vsem vam, ki ste s prispevki za knjižico Merjaščeva pot finančno pripomogli k izvedbi.

Vodji projekta: Jože Drab in Vid Skrbinšek

• PIZ BOE, Dolomiti (3152 m) – 3. in 4. september 2022